BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ USTASI

Basınç düşürücü vanalar her tesisatta takılması gereken vanalardır. Şebekeden gelen yüksek basınçlı suların istenilen basınca düşürülmesini ve aynı basınçta sabitlenmesini sağlayan mekanik aksamlı bir cihazdır. Basınç düşürücü taktırmak evinizdeki su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi veya buna benzer makinelerin bozulmaması için yararlıdır.

Basınç Düşürücü Nerelerde Kullanılır? Tesisata gelen fazla basınç gece oluşur. Gece kullanım az olduğundan kaynaklı basınç artar. Su borusunda zayıf bir nokta varsa o kısımdan boru patlaması gerçekleşir. Su saatlerinin girişine takılan basınç düşürücüler tesisatınızın su basıncını dengeler. Basınç düşürücü ev, ofis, bina, villa gibi yapılarda kullanılmaktadır.

Basınç Düşürücü Vana Montajı Nasıl Yapılır? Bina şebeke borusuna basınç düşürücü vana takmak için regülâtör üzerinde gösterilen ok işareti yönünde, yatay olarak su tesisatı girişine basınç düşürücü takma işlemi gerçekleştirilir. Basınç düşürücü regülâtör montajı için izolasyon vanaları (kelebek veya sürgülü vana v.b),hava tahliye vanası, ve pislik tutucu vanalar kullanılması tavsiye edilir. Bu işlem uzman kişilerce yapılmalıdır.

Basınç Düşürücü Vana Ayarı Nasıl Yapılır? Taktığımız basınç düşürücünün ayarı. Gerekli Alyan anahtar yardımıyla sağa çevirerek sıkıştırdığımız da basınç yükselir, gevşetme yönü sola çevirdiğimizde ise regülâtör su basıncını düşürür. Tesisat sistemine gerekli olan basınç Aralığı 3 bar ve 5 bar arasıdır.

Basınç Düşürücü Vana Ne İşe yarar? Şebekeden gelen yüksek basınçlı suyun basıncını tesisata zarar vermeyecek kadar düşürmeyi sağlar. Borular ve su ile çalışan makineler zarar görmesini engellemek için su tesisatı girişine basınç düşürücüler takılır.