PETEK USTASI

Petek temizliği ile yapılan iş; radyatör içinde dolaşan suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikimin petek bünyesinden uzaklaştırılmasıdır. Radyatör tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun kanallar arasında dolaşımını kısıtlayarak ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Tesisat yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli tıkanmalara ve ciddi arızalara da yol açabilir. Bu çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Radyatör çamuru ile tıkanmış radyatörler tam olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanıldığından doğalgaz faturası da yükselecektir. Üstelik bu şekil bir çözümle de istediğiniz gibi iyi ısıtma sağlayamayacaksınız !

Petek temizliği nedir, Isı verimini nasıl etkiler ?

 

Petek temizleme nasıl yapılır ?

Çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecekse petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir.

 

İki senede bir petek temizliği yaptırınız

Tesisatınızı ve peteklerinizi en az 2 yılda bir temizletmeniz tavsiye edilir. Doğalgaz ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ile ilaçlı olarak itinalı şekilde temizlenir. Doğalgaz kombi petek temizliği için Berrak Su Tesisat hizmetinizdedir. 

Petek temizliği yanında daha iyi ısınmak için alacağınız tedbirler

Kalorifer peteklerinin çok daha verimli çalışmaları için önlerini koltuk veya perdelerle kapatmayınız. Sıcak havanın oda içinde rahatça sirkülasyon yaparak iyi ısıtma sağlaması için radyatör çevrelerini açık tutunuz. Ayrıca radyatör arkalarına koyacağınız alüminyum folyo levha yansıtıcılar ısının duvarlardan kaçmasını da engelleyerek daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır.
Ayrıca rutin doğalgaz kombi bakımları da ısıtma verimini artırdığı gibi fatura bedellerini de normal seviyelere düşürecektir.

 

PETEK MONTAJI

 

Günümüzde ısınma amaçlı olarak en çok tercih edilen yakıtlar arasında kalorifer bulunuyor. Her tarafı kolay bir şekilde ısıtan kaloriferler, özel olarak üretilmiş petekler sayesinde kullanımı yaygınlaştırmaya devam etmiştir. Bu nedenle petekler oldukça önemli yer tutuyor. Çünkü kalorifer döşenmesi gereken yerlerde peteklerin hangi tarafa monta edilmesi gerektiği oldukça önemli yer tutuyor. Çünkü ısının her tarafa kolay bir şekilde yayılması için peteklerin kurulacağı yerler dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Peteklerin montajı biraz zaman aldığından dolayı, kuruluma dikkat edilmesi gerekir.. Banyoya, mutfağa, odalara monta edilen petekler, yerden yüksek ve duvarla arasında mesafe olacak şekilde monta edilmelidir. Daha sonra peteklerin giriş ve bölgelerine dikkat edilerek bunlara vana bırakılmalıdır.Petek Montajı; isteyen müşterilerimizin firmamız tarafından tedarik edilerek taktırmak istedikleri hizmet türüdür. Isınma da kullanılan petek veya da radyatör sistemleri ısıtılacak odanın büyüklüğü ve pozisyonuna göre seçilmektedir. Her peteğin verdiği Isı miktarı farklı olması sebebi ile seçilecek petek belli bir hesaba oranla seçilmelidir.

Kalorifer peteği montajı; eğer ısıtma tesisatı için yer ayarlanmış ise petek yerine montaj işlemi için belli hazırlıklar yapılmalıdır. Örneğin bırakılan petek bağlantı yerinin ölçüsü alınarak  seçilen peteğin buraya uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer her şey normal ise malzeme tedarik edilerek bağlantı yapılabilir. Peki peteğin kontrolü nasıl sağlanmaktadır. Elbette ki petek vanası sayesindedir. Kalorifer peteğinin giriş ve çıkışlarına vana bağlantısı yapılır. Radyatör vanası olarak adlandırılan bu vanalar kullanmak istediğimiz peteğin vanasını açarak kullanım yapmamızı sağlar. Örneğim 3 odalı bir evde oturuyoruz ve bütün petekleri kullanmıyoruz. İşte o zaman kullanmak istemediğimiz odanın peteğini kapatabiliriz. Bu sayede ısı tasarrufu sağlanmış olur. Petek montajı fiyatı; genel olarak sayı ile alakalıdır. Elbette bu işçilik fiyatı için geçerlidir. Örneğin bir daire petek montajı fiyatı verirken ayrı değerlendirme yapılır.10 daire petek montajı yapılırken ayı değerlendirme yapılmaktadır. bu yüzden aslına bakılırsa sabit bir fiyat yoktur.

Petek seçiminin önemini anlattık ancak petek seçimi ne kadar önemli ise tesisatın yapım işlemi ve izlenilen yol da o kadar önemlidir. Çünkü Tesisat peteğe gelen suyun yolu demektir. Peteğe gelen su ne kadar rahat gelirse ısınma o kadar verimli olur. Bu yüzden seçilen boru çapı ve sistem dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca uzun kullanımlardan sonra oluşacak olan sistem kirliliği için petek temizliği yapılarak sistem açılır hale getirilerek verimli çalışması sağlanmalıdır.