İSTANBUL PETEK TEMİZLEME

Berrak Su Tesisatı şirketi olarak uzun yıllar boyunca su tesisatı hizmeti sunmaktayız. Petek temizleme alanında gelişmiş teknoloji araçlarını kullanarak profesyonel hizmet sunmaktayız. İstanbul petek temizleme alanında en çok tercih edilen firmalar arasında yer almaktan mutluluk duyarız. Sizlerde İstanbul petek temizleme firmaları arasında şirketimizi seçerek profesyonel ve sıkıntısız hizmet alabilirsiniz.
 

Petek temizliği ile yapılan iş; radyatör içinde dolaşan suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikimin petek bünyesinden uzaklaştırılmasıdır. Radyatör tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun kanallar arasında dolaşımını kısıtlayarak ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Tesisat yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli tıkanmalara ve ciddi arızalara da yol açabilir. Bu çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Radyatör çamuru ile tıkanmış radyatörler tam olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanıldığından doğalgaz faturası da yükselecektir. Üstelik bu şekil bir çözümle de istediğiniz gibi iyi ısıtma sağlayamayacaksınız !

Petek temizliği nedir, Isı verimini nasıl etkiler ? 

Petek temizleme nasıl yapılır ?

Çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecekse petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir.

Petek Temizliği

İki senede bir petek temizliği yaptırınız

Tesisatınızı ve peteklerinizi en az 2 yılda bir temizletmeniz tavsiye edilir. Doğalgaz ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ile ilaçlı olarak itinalı şekilde temizlenir. Doğalgaz kombi petek temizliği için Berrak Su Tesisat hizmetinizdedir. 

Petek temizliği yanında daha iyi ısınmak için alacağınız tedbirler

Kalorifer peteklerinin çok daha verimli çalışmaları için önlerini koltuk veya perdelerle kapatmayınız. Sıcak havanın oda içinde rahatça sirkülasyon yaparak iyi ısıtma sağlaması için radyatör çevrelerini açık tutunuz. Ayrıca radyatör arkalarına koyacağınız alüminyum folyo levha yansıtıcılar ısının duvarlardan kaçmasını da engelleyerek daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır.
Ayrıca rutin doğalgaz kombi bakımları da ısıtma verimini artırdığı gibi fatura bedellerini de normal seviyelere düşürecektir.